Plungės krašto tautodailininkai

Nuo 2017 m. Vadovė: Jolanta Miltenė
Tel. nr.: +370 685 69612
El. paštas: jolmilt@gmail.com

Lietuvos tautodailininkų sąjunga gyvuoja nuo 1966 metų ir yra pati didžiausia kūrybinė organizacija Lietuvoje. Jos gretose yra 2500 narių.

Plungės rajone gyvena ir kuria 68 tautodailininkų sąjungos nariai ir nemažas būrys menininkų mėgėjų, kurie savo kūrybine veikla siekia papildyti sąjungos gretas.

Nuo 2001 metų tautodailininkai glaudžiai bendradarbiauja su Švedijos Boksholmo organizacija ,,Draugas draugui“. Drauge vykdo kūrybinę ir edukacinę veiklą. Šios draugystės dėka rajone buvo atgaivintas audimo amatas, centre įkurtos audimo dirbtuvės, o audėjos ir daugybė jaunųjų menininkų turėjo galimybę eksponuoti savo kūrinius įvairiuose Švedijos miestuose.

Plungės kultūros centre yra sudarytos puikios sąlygos, kurios palaiko ir užtikrina tautodailininkų organizacijos gyvybingumą.

Čia buriasi medžio drožėjai, tapytojai, audėjai, keramikai, kalviai, pynėjai, karpinių meistrai ir įvairių rankdarbių meistrai.

Mūsų rajone pati gyvybingiausia ir tradiciškiausia tautodailės šaka – medžio skulptūra, kurios kūrėjai visada sulaukia gero įvertinimo respublikinėse parodose.

Labai sėkmingai ėmė augti ir audėjų gretos, kurie Plungės kultūros centro Audimo klube audžia ne tik takelius ir skudurinius takus, bet ir rankšluosčius, ir audinius tautinio kostiumo sijonams. liemenėms, skaroms, prijuostėms.

Plungės tautodailininkų organizacija kasmet organizuoja įvairių kūrybos žanrų parodas, teorinius – praktinius seminarus, konkursus, muges, įvairias šventes. Iš jų pats svarbiausias yra tęstinis edukacinis projektas: nuo 2001 metų, skirtas vaikams ir jaunimui – ,,Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas”.

Nuo 2004 metų  regiono tautodailininkams buvo skirtas projektas ,,Žemaitiškų tradicijų terpėje”. Tautodailininkai nuolat ir aktyviai pristato savo kūrybą ir Plungėje, ir kitose Lietuvos kūrybinėse erdvėse: dalyvauja parodose, seminaruose, konkursuose, mugėse. Tokia veiklos įvairovė užtikrina tautodailės tradicijų populiarinimą ir puoselėjimą, atspindi labiausiai plėtojamas liaudies dailės šakas, išryškina meistrų kūrybos lygį, sąsajas su žemaitiškomis dailės tradicijomis, iškelia nykstančių amatų problemą.

Vienos iš gražiausių švenčių yra Ataskaitinė tautodailininkų kūrybos paroda pavasarį ir metų gale organizuojama tautodailininkų jubiliatų kūrybos paroda, kurių metu yra pagerbiami liaudies meistrai ir menininkai, parodoma jų įvairiapusė kūryba ir pasiekimai, jų darbai su jaunimu ir vaikais. Liaudies meno kūriniai paperka savo nuoširdumu ir fantazija, o liaudies meno parodos – pačios mylimiausios ir labiausiai lankomos žiūrovų.

Galerija